Integrovaný zesilovač Unison Simply 845
Zaujala nás krásná záře, kterou produkuje integrovaný zesilovač Unison Research Simply 845, nemluvě o značném množství tepla, které generuje, přesahuje rámec vzhledu, protože tato světelná show je pouze vedlejším produktem jeho hlavního úkolu – a to je zesílení hudebního signálu. A co víc, zajímá nás kvalita tohoto zesílení ve vztahu k reprodukci hudby.
Není pochyb o tom, že Unison Simply 845 zesiluje signál, který přijímá ze zdrojového zařízení, potřebujeme vědět, zda to dělá bez toho, aby signál zkresloval. A to bez přidávání nebo ubírání věcí, které způsobují, že hudba zní méně věrohodně, méně tak, jak víme, jak by měla znít. A nejlepším způsobem, jak tento proces otestovat, je poslouchat hudbu, hodně hudby, ideálně přes několik různých doprovodných reproduktorů, a sledovat, jak se při tom cítíme. Od hlavy až po prsty na nohou a hlavně všechno mezi tím.
Unison Research Simply 845 je z ptačí perspektivy čistý integrovaný zesilovač třídy A s přímo žhavenou triodou 845 (SET) s výkonem 23 W na kanál. Tento recenzovaný exemplář je prvním, který se od italské firmy dostal na světlo světa, a nachází se hned pod jejich vlajkovým modelem Absolute 845, který byl poprvé uveden na trh v roce 1994 (!). Společnost Unison Research byla založena v roce 1987 (!) a SIMPLY TWO byl jejich první integrovaný zesilovač, konstrukce třídy A/B na bázi EL84. Simply 845 používá ručně vyráběné vlastní transformátory, ECC82/12AU7 v předzesilovacím stupni a motorizovaný ovladač hlasitosti ALPS RK27 japonské výroby. Tyto triody, které nesou značku Unison Research, jsou samočinné, takže mluvíme o zapojení (lampy a kabely) a hraní.
Slova společnosti Unison Research:
Unison Simply 845 používá velmi tenké izolátory z mylaru a polypropylenu vhodné pro co největší omezení parazitní kapacity a rozptylu magnetických toků, čímž se dosahuje rozšířeného frekvenčního rozsahu a velmi nízkého harmonického zkreslení.
Použité feromagnetické jádro se navíc výrazně liší od jader běžně používaných v audio výrobcích a skládá se z hromady tenkých laminátů speciální slitiny železa a křemíku, které jsou navzájem izolovány a jejichž molekuly jsou orientovány a fixovány stabilním způsobem, aby usnadnily tok siločar magnetických polí.
Model Unison Simply 845 má silné dřevěné akcenty v barvách ořech nebo třešeň, přičemž recenzovaná jednotka má první z nich, stříbrné, bronzové a černé kovové a ocelové tělo, které váží 67 liber. Woof! Vypínač napájení se nachází na pravé přední straně a po jeho otočení trvá jen několik sekund, než se hudba rozproudí. Přiložená klec na elektronky strávila většinu času ve stodole stranou, protože vím, že na zahřáté elektronky, zejména na 845, se nemá sahat. Na způsobu reprodukce hudby Simply 845 není nic odfláknutého, takže ten mýtus o elektronkovém zesilovači můžete na dobu trvání této recenze odložit. Mám podezření, že mnoho povídaček o tom, že lampové zesilovače znějí příliš volně a vlnitě, má více co do činění se špatnou stavbou systému, konkrétně s požadavkem na nízký výkon lampových zesilovačů pro pohon reproduktorů, které skutečně potřebují větší výkon, než s tím, jak lampové zesilovače znějí obecně. Pokud například někdy narazíte na recenzi 10wattového lampového zesilovače, který se používá k pohonu víceměničových reproduktorů s citlivostí 87 dB a impedancí, která klesá až na 4 Ohmy nebo tak nějak, vězte, že můžete ignorovat cokoli, co tento recenzent říká o tom, jak věci zní.
Vlastní test Unison Simply 845
V této souvislosti byl Simply 845 vyzkoušeny v rychlém testu s nedávno recenzovaným modelem Dynaudio Contour 60i – citlivost 88 dB (@ 2,83 V/1 m) a jmenovitá impedance 4 Ohmy – a přestože některé aspekty zvuku zněly skvěle, basy byly nesmělé a špatně definované a celkový přednes postrádal kontrolu a definici. … jak se dalo očekávat. Zjistil jsem, že Dynaudio milují výkon, čím více, tím lépe, a Simply 845 milují méně náročné reproduktory. Stejně jako DeVore O/96. Vím, že tohle všechno jste už asi věděli, ale neustále mě udivuje, že se najde tolik lidí, včetně některých „recenzentů“, kteří to nevědí.
Dal jsem Simply 845 čas také s nedávno recenzovanými Perlisten S5t, které nabízejí na papíře přívětivější zátěž s udávanou citlivostí 89,5 dB (@2,83v /1m) a jmenovitou zátěží 4 Ohmy, která klesá na 3 Ohmy. A byl jsem překvapen, jak dobře tančily – v některých ohledech totiž tón a textura, ale celkově zvuk zněl přilepený k reproduktorům, jako by se hudba těžko uvolňovala. Projel jsem několik skladeb včetně „Midost“ Marca Ribota z jeho prvního LP Ceramic Dog, a když se věci staly drsnými a hutnými, zněla tato hudba trochu zmateně, trochu příliš kašovitě, chyběla jasná definice mezi jednotlivými prvky. Perlisten doporučuje pro S5t minimálně 100 W výkonu a zdá se, že je to rozumné doporučení. Dovolte mi však poukázat na zřejmou věc a poznamenat, že pokud by Perlisten byly jedinými reproduktory.
Většinu času poslechu Simply 845 jsem tedy strávil s DeVore. Zdrojem byl streamer Auralic ARIES G1.1 (recenze), který napájel D/A převodník Mola Mola Tambaqui (recenze) nebo totaldac d1-unity (recenze) a gramofonový stůl Michell Gyro SE/Michell T8 tonearm/Ortofon 2M Black cartridge a Phono předzesilovač Manley Labs Chinook Special Edition MkII (recenze). Všechny kabely jsou od společnosti AudioQuest, včetně interkonektů ThunderBird, reproduktorových kabelů Robin Hood, kabelu Diamond AES/EBU a napájecích kabelů Thunder High-Current AC zapojených do napájecího kondicionéru AQ Niagara 3000. Nábytek Box Furniture „Fallen A“ držel všechny komponenty v robustním stylu bez vibrací.
V symbióze s kvalitní hudbou a komponenty
Poslouchali jste někdy hudbu a říkali si: „Sakra! To je nádhera.“ A ta myšlenka se týkala hudby, aspektů kompozice a provedení a zvuku? Přesně to jsem si pomyslel, když Indigo Sparke – hele, nevybral jsem její jméno, ale jeho atmosféra 60. let je jako dělaná – zpívala titulní skladbu z alba Hysteria z roku 2022. Jak se píseň rozvíjí, akustická kytara doprovází její hlas, který bez námahy sklouzává až k nejvyšším rejstříkům, celý hedvábně hladký a vyzývavý. S tímto systémem ve hře tato krásná jednoduchá hudba visela ve vzduchu s opravdovým lidským teplem, které stírá hranice mezi tím, že vy jste tam a ona je tady, a mění poslechový zážitek v událost hodnou plné pozornosti.
Když už mluvíme o kráse, snímek YIAN od Lucindy Chua z letošního roku vyzařuje intimitu. Na to, že zesilovač vypadá jako drakobijec a výstupní transformátory Simply 845 jsou větší a těžší než u některých zesilovačů, je jeho způsob zacházení s jemností docela překvapivý. Škoda, že jsem tu zároveň neměl integrovaný zesilovač Line Magnetic Audio LM-845iA (recenze), protože ten by v mnoha ohledech poskytl nejzajímavější srovnání. Ale od jeho pobytu ve Stodole uplynuly už téměř celé dva roky, takže jakékoli přímé srovnání 845 s 845 není možné. Přesto mám na základě toho, co jsem o zesilovači Line Magnetic napsal a co si pamatuji, podezření, že Simply 845 je na tom jemně lépe. YIAN míchá mnoho prvků včetně elektroniky, basů a smyčců a přes O/96, kde Simply 845 dělal pohon, zněl každý z těchto prvků plně zformovaný, zralý s plným harmonickým hlasem.
Lampová hudební nirvána
LP.8.2 od Kelly Lee Owens je čtyřskladbové EP, které obsahuje několik hlubokých elektronických basů smíchaných s vrstvami (a vrstvami) zvuků a vokálů, které vytvářejí skutečnou zvukovou katedrálu o velikosti. Simply 845 se s touto hudbou vypořádal tak hlasitě, jak jsem jen chtěl, a reprodukoval tu velkou pulzující basu v písni „Moebius“ v celé její gumové kráse. Její hlas a jeho ozvěny žily v jiné rovině, sahaly vysoko do Stodoly a ozvěnové zbytky se táhly na míle daleko. Velká hudba, velké drama tak nahlas, jak bych kdy chtěl, aby poslech působil trochu nebezpečně, což je přesně to, jak by se věci měly cítit.
EP Hilary Woods Feral Hymns tvoří zajímavý bookend k LP.8.2, protože jeho prvky – smyčcová orchestrace, elektronika, terénní nahrávky a vokály – jsou podobné, ale výsledná hudba nikoli. Smyčcová basa v úvodní skladbě je pozitivně hrozivá, chraplavý vrčivý zvuk, a tento systém dodal rozměrnou chvějivou kopii ve Stodole.
Všechna ta pohyblivá hudební energie a zářící vzhled k tomu. Každý, kdo uvažuje o tom, že si pořídí integrovaný zesilovač Unison Research Simply 845, bude nutně brát v úvahu všechno. To znamená, že designové volby, jak uvnitř, tak zvenčí, osloví určité lidi a vsadím se, že některé, už jen na základě vzhledu a těch zářících 845, bude přitahovat jako můru plamen. Ve spojení s rozumnými reproduktory je Simply 845 schopen dramatu, jemnosti a nebezpečí, které přesahuje reprodukci a mění poslech v plnohodnotný zážitek.
Závěrem
Simply 845 jednoznačně dokázal, že je schopen reprodukovat stejnou měrou veškeré hudební nuance a bezproblému vytvořit emotivní úder, který mění hudbu v dojemný zážitek. Bravo!
Pozn. Volný překlad z recenze twitteringmachines.com, Thanks Twittermachines!
Integrovaný zesilovač Unison Research Simply 845
Webové stránky společnosti: Společnost Unison Research
Nakupujte na e-shopu zde: https://www.tubex-store.cz/unison-simply-845/
Rezervace poslechu HiFi studio Everest Brno: https://hifistudioeverest.cz/rezervacestudia/
Technické specifikace:
Integrovaný lampový zesilovač
Elektronky: 2 x 845 Selected 2 x ECC 82 / 12AU7 Selected
Třída: Výstupní stupeň: Topologie výstupního stupně: Jednočinný
Maximální výkon: 23 W
Šířka pásma: 20Hz-50kHz, +0dB -1dB @ 12W
Úroveň zpětné vazby: 14 dB
Výstupní impedance: 6 Ohm
Vstupní impedance: 6 6 A 47 Kohm / 100 pF
Vstupní signál: 1,5 mm (1,5 mm): Vstupy: 4 linkové vstupy: 1 páskový, 1 subwooferový
Spotřeba energie: 300VA
Rozměry: 37 cm x 26 cm x 57 cm ( D x V x H ) 14 1/2 x 10 1/4 x 22 1/2 palce
Hmotnost: 30,5 kg – 67 liber
Hlavní pojistky: 5 x 20 mm – 6,3 AT 100V-120V