
Recenze integrovaného lampového zesilovače UNISON Simply 845 (Thanks HiFi Pig!)
UNISON RESEARCH SIMPLY 845 REVIZE ZESILOVAČE
Unison Research Simply 845 je integrovaný zesilovač za 8500 GBP využívající působivě vypadající elektronku 845 a stejně působivé dřevěné zpracování. Bude tato italská kráska pastvou pro uši i oči? Janine Elliot to zjistí pro HiFi PiG.
Na životě miluji tři věci: italskou kávu, elektronky a italské elektronkové HiFi. Naštěstí mi poslali krabici s nějakou vzrušující elektronikou – no, museli ji doručit dva silní muži, vybalit a položit přesně tam, kde jsem ji chtěl postavit, protože nejsem dost silný, abych unesl téměř vlastní váhu. Bohužel nebyla káva, ale mnohem důležitější byl skvělý vzhled 8 581 liber Simply 845 od italských specialistů na elektronky Unison Research. Italské HiFi jsem recenzoval v minulosti a dokonce některé nyní vlastním. Na všech je pozoruhodné přítomnost dřeva, něco nejen proto, aby vypadalo úžasně jako v tomto 845. Ne, dřevo je zde ještě důležitější, ale na to si budete muset počkat.
Simply 845 leží na vrcholu řady integrovaných zesilovačů společnosti Unison Research, kterou vlastní společnost A.R.I.A srl (Advanced Research in Audio) a je jen méně „špičkový“ než integrovaný 845 Absolute 845 z roku 1994 37 000 liber, často považovaný mnohými za nejlepší elektronkový zesilovač všech dob, který se stále vyrábí. Motto UR je „Bringing Sound to Life“, a přestože jsou tyto zesilovače mrtvá váha, určitě jsou živé, když je zapnete! 845 představuje nejsexy, obrovskou a nádhernou elektronku, jakou byste si kdy mohli přát mít ruce (v bavlněných rukavicích)! Tento stroj má dvě! Unison Research vytvořila skupina audiofilských odborníků v roce 1987 v čele s Giovanni Marií Sacchetti, jehož prvními dvěma produkty byly Triode20 a Simply Two. Vyznačují se integrovanými elektronkovými zesilovači se spoustou dřeva, ale také se pustili do CD přehrávačů, reproduktorů a fgramofonních phono, včetně moderněji vypadající řady Unico. Se sídlem v Trevisu v severní Itálii, severně od Benátek, jsou nyní uznáváni jako italští lídři ve výrobě (většinou) elektronkových zesilovačů s nádherným vzhledem. Všechny produkty jsou ručně vyráběny ve vlastních zařízeních, takže je zajištěno, že tyto (no, alespoň většina dílů) jsou skrz naskrz italské. Výstupní transformátory v Simply 845 jsou skutečně vlastní konstrukce a ručně vyrobené, jak jsem si v průběhu let všiml u řady výrobců ventilových zesilovačů (jako například Synthesis a Fezz).
TRANSFORMÁTORY
Vyrobit dobrý transformátor není jednoduchý úkol, protože jde o mnohem víc než jen o spoustu vinutí. Zvolené materiály jsou stejně důležité a musí působit lineárně se všemi magnetickými poli, která se vytvářejí. V 845 jsou to mylarová a polypropylenová dielektrika schopná rozptýlit magnetické toky pro dosažení dobré frekvenční odezvy a nízkého zkreslení. Feromagnetické jádro každého tradičního výstupního transformátoru používá speciální slitinu železa, každá je od sebe izolována křemíkem. Simply 845 také využívá toroidní napájecí transformátor a všechny tři jsou skryty v černém hliníkovém rámu za zakřiveným plechem z nerezové oceli fungujícím jako tepelný reflektor, který je umístěn za dvěma trubicemi 845.
ELEKTRONKY 845
Elektronky jsou vysoce komplikované produkty, vyrobené s vysokými tolerancemi, nejen houževnatostí, aby vydržely teplo a zůstaly jako vakuum, ale také aby fungovaly s ideálními vlastnostmi magnetického a elektrického pole. 845 rozhodně nejsou výjimkou. Stejně jako běžnější 300B jsou to přímo žhavené výkonové triodové elektronky a jsou označeny „Unison Research“ a stejně jako elektronky většiny produktů Unison Research jsou jimi vyráběny v nejvyšší kvalitě. Jsou nasazeny bajonetově jako staromódní žárovky žíznivé po energii a usazují se zatlačením dolů a otočením o 90 stupňů ve směru hodinových ručiček. Řada výrobců použila 845; jako je Icon Audio (MB845) a Audion (Black Shadow 845). Při téměř 8 palcích od skla po špendlíky jsou masivní a drahé (kolem 400 GBP za pár, ačkoli Elrog ER845 stojí 1 675 GBP/pár), a tak je třeba s nimi – jako se všemi elektronkami – manipulovat v bavlněných rukavicích.
Jedná se o přímo žhavené triody, každá s maximálním anodovým rozptylem kolem 100W a s deskovým napětím 1250Vdc, takže je jednoznačně potřeba je respektovat! Také se velmi zahřívají, takže stříbrná klec (takže zesilovač vypadá jako klec pro andulky bez elektronek!) musí být vždy na místě, pokud máte v blízkosti děti nebo zvířata. Tyto elektronky jsou ve výstupní fázi a jsou samočinné, takže nemusíte dělat žádná kouzla, abyste je přiměli k nejlepšímu výkonu! Stačí se otočit a hrát! Vzhledem k tomu, že se jedná o ventily SET, není v konstrukci žádný push-and-pull (kde jeden dělá pozitivní a druhý negativní cyklus), takže je potřeba pouze jeden na kanál, a to také znamená, že zesilovač je čistá třída A. Být jedinou elektronkou SET znamená, že design zesilovače také nemusí být složitý. Stupeň předzesilovače (stále třídy A) poskytují čtyři miniaturní (pro srovnání) elektronky ECC82/12AU7, které vedle 845 vypadají tak drobně! Nechal jsem elektronky několik dní, aby se aklimatizovaly na domácí teplotu, než jsem si byl dostatečně jistý, abych to všechno zapnul. Chlapče, jsou horké! Deska 845 je často obráběna z pevného grafitu, protože má tak vysoký ztrátový výkon. Moje zimní ústřední topení tak mohlo být vypnuto, zatímco jsem poslouchal. RCA poprvé představila 845 v roce 1931 pro AM rádiové vysílače, takže nejsou vidět tak často jako EL81, ECC83, 300B a KT88 atd. Protože tento zesilovač pracuje zcela ve třídě A, obvody neustále pracují na plný výkon, takže bude nepřetržitě odebírat 320 W! Pro ty, kteří chtějí zachránit vesmír, si kupte zesilovač třídy D se spínaným napájením, protože tento zesilovač je spíše vaším Lamborghini Aventador než Renault Zoe. A chlapče, i s pouhými 23W na výstupu 6 ohmů se to posune!
VYSTAVTE KVALITU A VLASTNOSTI VÝZKUMU UNISON JEDNODUŠE 845
Na Simply 845 není nic „jednoduchého“. Tento zesilovač měl hodně promyšlený design, komponenty a vzhled. S využitím motorizovaného ovládání hlasitosti Alps RK27, kondenzátorů JPX a pozlacených konektorů to rozhodně nepoužívá levné běžně dostupné komponenty. S černým rámem, stříbrným předním vrškem a dřevěnými bočními lícnicemi a průčelím to vše vypadá velmi elegantně. „Hluboký“ hliníkový ovladač hlasitosti odpovídá kratšímu 4cestnému voliči zdroje, který je umístěn uvnitř klece pro ptáky, což znamená trochu cvičení při výměně zdrojů, protože to krásné dřevěné dálkové ovládání to za vás neudělá. Proč jej neumístíte na levou přední stranu nebo jej neuděláte motorizovaným? Ruční jednotka je univerzální dálkový ovladač RC3 s nádhernými (ale velmi malými a většinou nepoužitelnými) černými tlačítky seřazenými jako vojáci na přehlídce (možná by vypadaly hezčí ve zlatém?) S nádherně tvarovaným dřevěným tělem (aby ladilo se zesilovačem) plus kartáčovaný hliníkový vršek se ovládá pomocí knoflíkových baterií CR2032 vložených pomocí šestihranného šroubováku. Každý vstup na zadním přepínači a přepínači na horní desce je označen jako CD, Tuner, AV a AUX, čímž se vracím do sedmdesátých a osmdesátých let, a na zadní straně jsou dokonce výstupy pro páskové výstupy, pokud chcete připojit kazetový magnetofon Aiwa nebo Akai, plus výstup na linkové úrovni po faderu, pokud chcete slyšet jeho nádherné basy ještě hlouběji přes napájené subwoofery. K ovládání Simply 845 slouží kolébkový spínač na pravé straně a není zde žádný pohotovostní režim (no, je to koneckonců eletkronka a třída A). Nejlepší zvuk nezazní, dokud se všechny elektronky nerozýhaví a váš dům bude trochu teplejší. Zjistil jsem, že 10-15 minut stačilo na to, abych začal slyšet velkolepost této těžké váhy.
Dřevěná přední strana je krásně tvarovaná a může mít ořech nebo třešeň. Toto dřevo však není jen proto, aby zlepšilo vzhled, ale také přispívá k tlumení zesilovače. Mikrofonii lze samozřejmě snížit, pokud přidáte tlumiče elektronke, i když bohužel pro recenzi jsem neměl žádné dostatečně velké pro obvod 845! Unison Research vždy miloval myšlenku integrovaných zesilovačů, zatímco mnoho lidí by rádo rozdělilo vstupy a výstupy na předřazené a výkonové. Být integrován však znamená, že veškerá kabeláž je velmi krátká a rozumně rozmístěná uvnitř šasi s velmi tlustými elektrolytickými měděnými vodiči na desce plošných spojů, a zatímco někteří by si mohli myslet, že 8 600 liber je strašně moc za integrovaný (natož 37 000 liber za Absolute 845!), design a výkon tohoto 23W bestie nejsou levné.
KVALITA ZVUKU
Jelikož jsem byl zvyklý na elektronky KT88, tato recenze pro mě byla spíše křivkou učení, protože 845s jsem slyšel pouze v HiFi show. V mých testech, po poslechu převážně kotoučových, vinylových a HR digitálních zdrojů, jsem došel k závěrům o tomto zesilovači docela rychle. Mohlo to být jen 23 W, ale nikdy jsem neměl pocit nedostatku energie v mých 6ohmových reproduktorech. Jak 87dB/1m Graham LS5/9s, tak 88dB/1m WB Arcs chrochtaly a křičely, jak potřebovaly. Pouze u tichých klasických nahrávek jsem potřeboval pot nastavit až za 12. hodinou a možná, pokud používáte reproduktory s nízkou citlivostí a vysokou impedancí, měli byste zvážit své možnosti. V minulosti jsme byli zvyklí na elektronkové a rané tranzistorové zesilovače s méně než 10 W, takže 23 wattů čisté třídy A by mělo být dostačujících a v každém případě byla většina práce v rozmezí 1 – 2 wattů, málokdy šla výše.
U 845 mě napadají dvě slova, a jak uvidíte při mé poslechové plavbě, existuje zde dobré spojení; načasování a detaily. Ti, kteří si myslí, že ventily jsou pomalé a zablácené, by si to mohli poslechnout. Dobře, jeho muzikálnost byla přesně taková, jakou miluji a očekávám, že budou znít ventilové zesilovače, a jak sami Unison uvádějí, že „zaručují hřejivý zvuk“, ale jeho dosah na detaily a načasování každé noty bylo stejně rychlé jako jakýkoli polovodičový zesilovač. Přesto může být v každém okamžiku hudby tak delikátní, jak je potřeba.
Fleck and the Flecktones „12 Days of Christmas“ (no, koneckonců to byla ještě ta roční doba) měla brilantně precizní banjo výkon od Bély plus nádherný spodní konec od vzpřímené basy Edgara Meyera. Všechny klíčové změny a načasování byly brilantně jasné, pro mě spíše synonymem jiného Bély – Bély Bartóka – kterého jsem samozřejmě hrál později. Fleckova „Silent Night“ je všechno, jen ne tichá, industriálně hraje v 5-4 taktech, jako by Dave Brubeck hrál na klávesy v „Take Five“. Přes veškerou hudbu, kterou jsem hrál v neobvyklých lichých taktech, hudba stále zněla velmi složená, upravená a opravdová. Simply 845 umožnil, aby se hudba dostala do centra pozornosti a jasná světla a teplo z ventilů věci jen dále zesvětlily. Na Fleckově novém albu „Rhapsody in Blue“ obsahuje skladba 3 z pěti Virginia Symphony Orchestra se slavným Gershwinovým dílem. Teprve na 1’02“ se náhle objeví banjo. Prostě to nezní správně (samozřejmě existují stovky vtipů o banji a hráčích!); zatímco orchestr je umístěn přesně tak, jak byste očekávali, banjo je postaveno vedle sebe vpředu, blíže, a prostě špatně! Tento zesilovač rozhodně nic neskrývá a umístění každého nástroje je ještě lepší jako duální zesilovač (který vypadá ještě lépe jako duální zesilovač. 2-v 1 s dřevěnou přední částí ze dvou kusů), takže každý kanál je čistý 5’ 24“ „Take Five“ (Time Out) byl hluboký a podrobný v této 5-4 aktuální skladbě, s bicími Joe Morella, které jsou přesně vidět s přesnými detaily z jeho pák na jízdních činelech. Pokud jde o klasiku a Verdiho akt 1 „Otello“ „Capitano v’attende la fazione ai baluardi“ (Placido Domingo, DG), může to být opravdu krátké, jen něco málo přes minutu, ale pokud opravdu chcete otestovat své vybavení (a máte málo času) s opravdu pevnými mužskými vokálními frázemi, plným doprovodným vokálním sborem se slovy a zvuky smyčců rytmy plus spiccato „skákací smyčec“ stupnice, oh a hlasitý trojúhelník, který se na konci ozve jako zvonek ve vaší škole, když skončil den, pak je to určitě zesilovač, na kterém to uděláte. Byl plně zapnutý a nikdy jsem v 1’11″ neměl pocit, že by tento zesilovač mohl být čímkoli zneklidněn. Podobně Belliniho „Sinfonia“ od Norma (Orquesta del Teatro, Real, Madrid) byl také elektrický, elektrony elektronky 845 fungovaly se všemi kurážemi, které měli, a se spoustou dalších na rezervě a se stupnicemi od špiček v.icolinu. napětí zde nebyl čas na žádné vokály, i když arpeggia na harfu byla umístěna perfektně nalevo a byla snadno rozeznatelná i přes jejich tichost, když napětí ke konci skladby ustupovalo, každá nuance hudby byla dokonale načasovaná a umístěná.
Zpět k Bélovi Bartókovi s jeho slavným „Koncertem pro orchestr“ a poslední pátou větou (Netherlands Radio Philharmonic, 2023). Začíná to velmi mlhavou atmosférou; trochu Prokofjev/Britten v prostředí, krásně provedené s dlouhými a krátkými smyčcovými tóny plus rychlými perkusemi a údery lesních rohů, jak napětí stoupá. Ve srovnání s mými KT88 nebyl zvuk tak silný v basech a měl méně jasný horní konec, jak dobře vím; 845 má tendenci být hladší a bohatší, ale s lepším smyslem pro měřítko a proporce, nicméně rychlost digitálních basových bubnů v úvodu „Good Morning Freedom“ od Madeline Bell probudí i toho nejsilnějšího spáča. Jedná se o luxusní lampu, díky které hudba zněla důležitě a kterou je třeba respektovat – a především si ji užít. Hudba je tonálně plná a napjatá rytmicky jako Béla Fleck, s detaily načasování, jak jsem si teď zvykl z Unison Research. Na závěr mého zájmu o neobvyklé takty jsem si zahrál titulní skladbu Nubyi Garcii z alba ‚Odyssey‘. V 11-4 taktu její brilantní hra na tenor saxofon vyzařuje vášeň a vzrušení. Pouze studiový reverb lehce vtiskl jejímu výkonu, i když vhodně doplnil téma zakouřené jazzové klubové scény. Je to vynikající hudebnice, kterou Simply 845 jen vylepšuje svou vynikající muzikálností a načasováním.
ZÁVĚR
Jedná se o mistrovský kus vybavení, který dokáže se stejnou parádou zvládnout jak delikatesu, tak drama. Bylo to vysoce dynamické pro pouhých 23W maximum přidělených reproduktorům, a pokud nezapojíte nejnižší citlivost reproduktorů, poskytne vašemu hudebnímu prostoru vše, co by kdy měl vyžadovat.
Je velký, těžký a také potřebuje dostatek větrání, takže bude potřeba umístit na vhodné místo; se vší tím, jak vypadá, by měl pravděpodobně sedět uprostřed mezi vašimi reproduktory, aby se na něj mohl každý dívat, a samozřejmě byste ho mohli použít i jako klec pro andulky, ale to by bylo opravdu kruté…
NA POHLED
Kvalita zhotovení:
Krásně navržený, velmi pevný a velmi skladný, ale velmi těžký
Kvalita zvuku:
S elektronkami 845 je to krásně detailní a hudební zesilovač s vášní
Hodnota za peníze:
8581 GBP se může zdát hodně za integrovaný, ale je to mnohem víc; duální mono napájení a předzesilovač, to vše v jedné krabici.
Milovali jsme:
Skvělé načasování
Miluje všechny druhy hudby
Jemné a dramatické podle potřeby
Robustní a konturované spodní kmitočty
Zesilovač UNISON SIMPLY845 si poslechnete a vyzkoušíte v našem audio studiu.
Volejte pro domluvu poslechového času. Tel. 777956292
R. Miler
EVEREST AUDIO SERVICES s.r.o.
HiFi studio EVEREST